Zalanie samochodu w wyniku powodzi lub gwałtownej ulewy, może spowodować nieodwracalne szkody. Warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji postępować i na co zwrócić szczególną uwagę.
Jest wiele takich momentów, w czasie których do środka pojazdu może dostać się woda, co w konsekwencji spowoduje poważne uszkodzenia auta. Nie tylko powodzie, podtopienia czy gwałtowne ulewy, stanowią zagrożenie, ale również inne zdarzenia losowe, takie jak np. awaria rurociągu w garażu. Pojawiają się także zdarzenia, wynikające z eksploatacji, takie jak uszkodzenie układu chłodzenia silnika, które spowoduje zalanie elektroniki i innych wrażliwych na wodę podzespołów, czy w końcu awaria systemu klimatyzacji, sprzyjająca pojawieniu się pleśni oraz korozji. W każdym powyższym przypadku, kluczowe jest bardzo szybkie działanie i podjęcie odpowiednich kroków w celu natychmiastowego usunięcia wody z auta. O tym, czy zalane auto może być ponownie sprawne, decyduje stopień uszkodzeń i ingerencji wody wewnątrz pojazdu. Pierwszym niepokojącym sygnałem są problemy z elektroniką oraz z niewidocznymi gołym okiem sterownikami, które mają bezpośredni wpływ na sprawne funkcjonowanie auta. Najważniejszym działaniem w momencie, gdy woda dostaje się do samochodu, jest niezwłoczne wyłączenie silnika i odłączenie akumulatora. W przeciwnym razie, straty mogą być znacznie większe niż tylko wymiana sterowników. Ważne jest, aby uniknąć sytuacji, w której silnik zassie wodę, bo wówczas może okazać się, że auto będzie trwale uszkodzone. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie zalanego pojazdu w ręce profesjonalistów, którzy rzeczowo ocenią, czy jest on zdolny do dalszego użytkowania.
Czy warto naprawiać auto po powodzi?
Podjęcie decyzji o naprawie samochodu po powodzi, wymaga szczegółowej analizy pojazdu. Taka sytuacja jest jedną z najbardziej destrukcyjnych, które mogą się przytrafić właścicielowi auta. Wiele firm ubezpieczeniowych spisuje taki pojazd na straty i uznaje szkodę całkowitą. Wynika to z faktu, że często koszt naprawy przewyższa wartość auta sprzed zalania i bardziej opłacalne staje się przekazanie go na złom. W przypadku mniejszych strat i decyzji o naprawie, należy się liczyć z koniecznością wymiany wielu kosztownych elementów. Może zajść potrzeba remontu silnika, skrzyni biegów czy wymiany modułów elektronicznych, takich jak ECU (jednostka sterująca silnikiem) i innych podzespołów elektronicznych. Dodatkowo, ważne jest sprawdzenie stanu komponentów wpływających na bezpieczeństwo, takich jak układ hamulcowy, amortyzatory czy systemy bezpieczeństwa (ABS, ESP). Zapobieżenie w przyszłości tego typu sytuacjom jest możliwe, jeśli regularnie kontroluje się stan układu chłodzenia silnika i systemu odprowadzania wody. Należy również mieć na uwadze, że nie należy przejeżdżać przez głębokie kałuże i warto unikać jazdy przez tereny objęte podtopieniami. Zamiast tego lepiej postawić auto w bezpiecznym miejscu i sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych na stronie bet.pl.
Zalany samochód może przysporzyć kosztów i nieprzyjemnych sytuacji. Dlatego warto zadbać o to, by samochód znajdował się z dala od zbiorników z wodą i był zabezpieczony przed przypadkowym zalaniem.